Ana sayfa Kelime Oyunu Kelime oyunu nasıl oynanır? Kuralları nelerdir?

Kelime oyunu nasıl oynanır? Kuralları nelerdir?

575
0

En zarif ve en naif yarışma programı sloganı ile hafta içi her gün Teve2 ekranlarında, Ali İhsan Varol’un keyifli ve eğlenceli sunumu ile yayınlanan Kelime oyunu yarışma programı, büyük küçük demeden herkesin en çok sevdiği bilgi yarışması olmayı başarıyor.

2009 yılından beri yayın hayatını sürdürmekte olan Kelime oyunu yarışma formatı, bir çok kişi tarafından biliniyor olsa da, hala Kelime oyunu nasıl oynanır? yada Kelime oyunu kuralları nelerdir? soruları sorulmakta. Bu yazımızda bilmeyenler için yarışma programının nasıl oynandığından ve kurallarının neler olduğundan, puanlama sisteminin nasıl işlediğinden bahsedeceğiz.

Kelime oyunu nasıl oynanır?

Kelime oyunu yarışma programı herkesin rahatlıkla anlayıp oynayabileceği basit bir formattadır. Diğer yarışma programları gibi karmaşık yada katı değildir. Ali İhsan Varol, tüm yarışmacılara genellikle, neredeyse tümünde format konusunda esnemeler sağlamaktadır. Belki de programın eğlenceli ve keyifli tarafı da budur.

Yarışmanın temel mantığında her yarışmacıya 4 dakikalık zaman dilimi içerisinde, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ve 10 harfli sorulardan oluşmak üzere, tümünden ikişer tane olmak üzere toplam 14 kelime yada kelime grubu tanımlamaları sorulur. Sorulan soruların cevabı kaç haneli ise yarışmacının alacağı puanda hane sayısının çarpanıdır. Yani 4 haneli cevaplı sorudan yarışmacı (harf almadığı taktirde) 400 puan alır. Aynı şekilde 5, 6, 7, 8, 9 ve 10 harfli soruların cevapları içinde 500-600-700-800-900 ve 1000 puan şeklinde devam eder.

Kuralları nelerdir?

Sorulan her soruda yarışmacıların ipucu olması açısından harf alma hakkı bulunmaktadır. Yarışmacıların aldığı her harf başına, sorulan o sorunun toplam ödül puanından 100 puan düşmektedir. Yarışmacı dilerse, tek harf kalana kadar harf alabilir.

Yarışmacılar, sorulan sorular için diledikleri kadar tahminde bulunabilirler. Tahminlerinin geçerli sayılabilmesi için önlerinde ki (Ali İhsan Varol’un tabiri ile Benjamin) butona basarak cevap vermeleri gerekmektedir. Yarışmacıların önlerinde ki buton, hem soruyu cevaplamak için hem de yarışmacıya verilen süreyi durdurup zaman tasarrufu yapmasını sağlamaktadır. Butona basıldıktan sonra harf istemek yasaktır.

Kelime oyunu yarışma programı, hafta içi her gün düzenlenmektedir. Her gün toplamda 5 yarışmacı sırası ile yarışır. Hafta boyunca kazanan tüm yarışmacılar, Cumartesi akşamı düzenlenen hafta finalinde yarışarak, her ayın sonunda düzenlenecek olan büyük finale katılmaya hak kazanmış olacaklar. Büyük finalde kazanan ise ödülün sahibi olacak.

Cevap yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz